Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi balkabağının faydaları saymakla bitmiyor

Balkabağı kış aylarında hemen hemen her sofrada bulunan bir sebze çeşididir. İçinde bol miktarda lif bulunması nedeniyle tüketildiği zaman tokluk hissi verdirir. Ve ayrıca içinde çok sayıda elementi bulundurmakta (Magnezyum, nişasta, şeker, yağ, çinko) ve A,B ve C vitaminleri içermektedir. Balkabağı’nın faydaları

Prostat problemlerinin baş düşmanı

Balkabağının çekirdeğinden elde edilen kabak çekirdeği ekstresi prostat sağlığı için gerekli mineralleri içeriğinde barındır. Erkeklerde sıklıkla görülen prostat problemlerinde, prostat büyümesini engellemek için kullanılır. Ayrıca idrar akışını artırıcı etkisi ile mesaneyi uyarıp, idrar yapma zorluğunu ortadan kaldırır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcıdır.

Kanserle savaşta büyük rol

Hem Alfa hem de beta karoten miktarı hiçbir sebzede olmadığı kadar balkabağında yüksektir. Karoten içeriği yüksek besinlerle beslenmenin kanserle savaşmada önemli rolü bulunmaktadır. Özellikle mide, prostat ve lenfomalara karşı karotenlerin koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Balkabağı

Balkabağı alerjiye karşı savunma kalkanı

Balkabağı, alerjik reaksiyonların önlenmesine yardımcı oluyor. Astım, alerji gibi hastalıkların temelinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alırken, antioksidan kapasitesi yüksek vitamin ve mineraller önem kazanıyor. Antioksidan kapasitesi en yüksek vitaminlerden biri olan beta karotenlerin ise en yüksek oranda bulunduğu besinlerden bir tanesi balkabağı. Yarım su bardağı kadar balkabağında günlük ihtiyacın 2 katı kadar vitamin A bulunuyor.

*Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

*Göz sağlığını koruyor

*Kilo vermenize destek oluyor

*Balkabağı bağırsak harekelerini hızlandırıyor

*İçeriğindeki kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, demir ve fosfor ile kemik dokularındaki hasarın iyileştirilmesine, kemik gelişimine destek olur.

Balkabağı’nın faydaları

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
5 shares