İngilizce öğrenirken doğru bildiğimiz yanlışlar!

İngilizce mi öğrenmek istiyorsunuz?
Doğru bildiğiniz yanlışlar işinizi zorlaştırmasın!

Girls Dergisi

Anadilimizin dışında başka bir dili konuşuyor olmak çoğumuzun hayali. Ancak dil öğrenmek; disiplinli çalışmanın yanı sıra zaman ve sabır gerektiren bir süreç. Dil öğrenirken doğru bildiğimiz yanlışlar da sonuca ulaşmamızı zorlaştırabilir. Wall Street English Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, geçmişten gelen ‘o ülkeye gitmeden asla o dili konuşmayı öğrenemezsiniz’, ‘yabancı bir dili konuşmak için gramer bilmek yeterlidir’ gibi doğru bilinen yanlışlarla İngilizce öğrenmeyi zorlaştırabileceğimizi söyledi. En iyi dil okulları Türkiye

Yabancı bir dil öğrenmek oldukça emek ve zaman isteyen bir süreç. Böylesine önemli bir yolda doğru bildiğimiz yanlışlarla süreci zorlaştırabiliriz. Peki, bu noktada ne yapmak gerekiyor? Wall Street English Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar’a göre; doğru bilinen yanlışlarla vakit kaybetmeden, öncelikle İngilizce konuşma hedefimizi belirlemeli ve ardından başarısı bilimsel olarak kanıtlanmış, ihtiyacımıza en uygun metot ile harekete geçmeliyiz.

Dil öğrenmek için mutlaka yurtdışına gitmek gerekir (yanlış) Dünyada 1.5 milyon insan ikinci dil olarak İngilizce konuşuyor. Tüm bu insanların İngilizceyi yurt dışında öğrendiklerini düşünmek büyük yanlış olur. Yurtdışında dil öğrenmenin avantajı öğrenmek istediğimiz yabancı dilin konuşulduğu sosyal ortamlarda pratik yapmak ve kulak dolgunluğu kazanmaktır. Ama zaten başlangıç seviyesinde olan biri için sosyal ortamlarda konuşabilmek çok sınırlı kalacak ve iddia edildiği gibi kısa sürede ciddi bir ilerleme söz konusu olmayacaktır. Türkiye’de bizim gibi dil okullarında sadece yabancı dil konuşulan bir ortam bulunabilir ve bilimsel bir müfredatla birleştiğinde çok daha etkin sonuçlar alınabilir.

Belli bir yaştan sonra dil öğrenmek imkansızdır (yanlış)
Birçok kişinin ‘Dil öğrenmenin yaşı var mı?’ sorusu sorduğunu aktaran Uçar, dil eğitimine erken yaşlarda başlamanın elbette ki daha verimli olduğunu ancak önemli olanın kişinin isteği ve katılımı olduğunu söyledi. Halihazırda emekli ve 70 yaş üzeri birçok öğrencilerinin olduğunu ekleyen Uçar, doğru hedefler belirleyip, düzenli şekilde çalışıldığında orta ve ileri yaşlarda da rahatlıkla bir yabancı dilin öğrenilebileceğini belirtti.

İngilizce konuşmak için gramer bilmek yeterlidir ( yanlış)
Her dilin kendine has bir gramer yapısı vardır ve bir dili öğrenmek için elbette ki gramer yapısını genel olarak öğrenmek gereklidir diyen Uçar, ancak bunun tek başına yeterli olmadığını söyledi. Dilin bir beceri olduğunu ve diğer tüm becerilerde olduğu gibi yeterince pratik yapılması gerektiğini, içinde bulunduğumuz çağda dil bilmenin konuşabilmek olduğunu belirtti. Bu yüzden dil öğrenmek isteyenlerin mutlaka dilbilgisi ve pratiği harmanlayan bir metodu seçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

“Online dil uygulamaları tek başına bir dili öğretemez, bulunduğunuz seviyede size pratik imkanı sağlar”

Öte yandan online uygulamaların İngilizce öğreniminde destekleyici bir unsur olduğunu belirten Wall Street English Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar, “Online dil uygulamaları bulunduğunuz seviyede, öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmek için son derece önemli araçlardır. Bulunduğunuz seviyede pratik yapmanızı sağlar, sizi destekler ancak sizi daha yukarı bir seviyeye taşıyamaz. Zira bunun için güçlü ve akademik bir müfredat ile öğretmen rehberliği gerekir. O yüzden online dil uygulamaları tek başına bir dili öğretemez ama bulunduğunuz seviyede edindiğiniz beceriyi unutmamanızı sağlar.”

En iyi dil okulları Türkiye