Harry Potter fantastik bir hikayeden mi ibaret? Yoksa daha fazlası mı?

Harry Potter bir deli mi? Harry Potter fantastik bir hikayeden mi ibaret? Harry Potter arkadaşlığın öyküsü mü? Bu ve bunun gibi detayları ile tüm ayrıntılarıyla Harry Potter ve onun hikayesini araştırdık. Elbette filmlerden de kısa özetleri haberimizde bulacaksınız. Harry Potter kitaplarının konusu
Bir kısmına göre Harry Potter bir arkadaşlık öyküsü, bir kısmına göre Harry Potter sadece fantastik bir kurgu. Bu konuda diğer bir kısımsa Harry Potter diye birinin var olmadığını ve bunun akıl hastası bir çocuğun hikayeleri olduğunu söylüyor.
Hemen bir iki tüyo vererek konuya başlayalım. Mesela Hogwarts Ekspresi olarak kullanılan o hepimizin bildiği tirenin çekimler sırasında gerçekten zarar gördüğünü biliyor musunuz? Ya da en sevdiklerimizden biri olan Sırlar Odası kapısının bir bilgisayar ürünü olmadığını, kapının tamamen gerçek olduğunu ve bugün hala çalıştığını. Harry Potter’ın seri boyunca 80 kez yıprandığı için asa değiştirmek zorunda kaldığını. Ya Harry Potter’ın (yani Daniel Radcliffe) hem yeşil lense hem de gözlüğe alerjisi olduğunu.
Neyse başlayalım filmlerin hikayesine:

Girls and She

Harry Potter ve Felsefe Taşı
Küçük yaşta ailesini bir trafik kazasında kaybeden Harry Potter’ın eniştesi, teyzesi ve kuzeni Harry’e çok kötü davranmaktadırlar ve Harry merdiven boşluğunun altındaki bir odada yaşamaktadır. Çok mutsuz bir çocukluk geçiren Harry’nin 11. Yaş gününde her şey onun için değişmeye başlar. Harry Potter’a bir mektup gelir fakat eniştesi mektubu okumasına izin vermez. Ancak bu mektuplar bir türlü kesilmez ve sürekli gelmeye devam eder. Eniştesi evdekileri de alarak evden ayrılırlar ve çok uzak bir yere giderler. Denizin ortasındaki bir adada, küçük bir kulübede yaşamaya başlarlar. Bir akşam kulübeye Hagrid adında dev gibi bir adam gelir. Hagrid, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun bekçisidir. Hagrid, Harry’nin mektupları okuyamadığını öğrenir ve ona her şeyi anlatır. Anne ve babası trafik kazasında ölmemişlerdir. Onlar büyücüdürler ve kötü büyücü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry de bir büyücü adayıdır. Harry, bugüne kadar tüm gerçekleri kendisinden saklayan teyzesi ve eniştesine çok kızar. Hogwarts Büyücülük Okuluna gitmeye karar verir. Okul öncesi alışverişi için Hagrid ile birlikte Diagon Yolu’na giderler. Buradan bir asa, uçan süpürge, büyücülük kitapları, haberci bir baykuş gibi okulda ihtiyaç olan şeyleri alırlar.
Okulun başlayacağı 1 Eylül günü Londra Paddington Tren İstasyonu’na gider. Okula gidecek Hogwarts Ekspresi’nin bulunduğu 9 ¼ peronundan trene biner. Harry trende Ron ve Hermione adında iki arkadaş edinir. Bu arada okulun sınıfları arasında çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir. Gryffindor Harry’nin üstün başarıları ile birinci olur. Artık okul bitmiş ve yaz tatili gelmiştir. Öğrenciler Hogwart Ekspresi ile yaz tatili için evlerine giderler. Harry bu durumdan pek hoşnut değildir, çünkü tatilini geçirebileceği bir ailesi yoktur ve şimdiden okulunu özlemiştir.

Harry Potter ve Sırlar Odası
Dursley’ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts’a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts’a dönerse, bir felaket olacaktır. Elbette bu söz olarak kalmaz ve bir felaket olur. Sırlar Odası’nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts’a felaket getirir ve okuldakileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda’nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz. Harry Potter’ın okuldaki ikinci yılını anlatan Harry Potter ve Sırlar Odası’nda J.K. Rowling, bildik öğrenci sorunlarını, kıskançlıklar, rekabetler, çekingenlikler, yer yer ürkütücü, yer yer komik düşsel öğelerle ustaca iç içe geçiriyor.
Serinin ikinci bölümünün sonunda nefesler tutulur. İçeride baygın halde yatan Ginny ve genç birisi vardır. Gencin adı Tom Riddle’dır. Şimdiki adı ile Lord Voldemort. Güçlerini Harry’yi öldürmeye çalıştıktan sonra kaybetmiş olan Voldemort, Ginny’nin gücünü çekmektedir. Harry buna izin vermez ama Voldemort önündeki heykelden büyük bir yılan çıkarır. Harry kaçmaya başlar fakat yılan çok hızlıdır. Aniden bir kuş sesi duyulur ve yukarıdan okul müdürü Albus Dumbledore’un anka kuşu Fawkes gelir. Harry’nin önüne bir şapka atar ve yılanın gözlerini oynamaya başlar. Bu sırada Harry bu şapkanın seçmen şapka olduğunu öğrenir. Şapkanın içinden bir kılıç çıkar ve Harry bu kılıçla yılanı öldürmeyi başarır. Yılanın dişinden bir tanesini söker ve Tom Riddle’ın güncesine batırır. Batırdığı an günceden kan akar ve yanındaki Tom Riddle yok olur. Yara alan Harry, Fawkes’in iyileştirici gözyaşlarından birkaç damla yarasına akıtır ve yara iyileşir. Bütün bu olaylar bitince Harry ev cini Dobby’i kölelikten kurtarır. Tekrardan eve dönme vakti gelmiştir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpetici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black’in, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkarı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçan Black’in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.
Okuldaki üçüncü yılında Harry’yi, yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, ilk kez alacağı Kehanet dersi, heyecanlı Quidditch maçları ve büyücülük köyü Hogsmeade bekliyor. Ama Harry’nin öncelikle Sirius Black’in elinden kurtulması gerek. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, beklenmedik gelişmelerle her sayfasında okuru biraz daha şaşırtan, biraz daha heyecanlandıran bir kitap.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter’ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley’lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl Hogwarts’taki en büyük yenilik ise, Üç büyücü Turnuvası’dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenir. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva’nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince normal bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho’yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione’yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak, alnındaki yara izinin sürekli acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir. Üç görevden oluşan turnuvayı Harry, Barty Crouch Jr.’ın yardımı sayesinde kazanır ama anahtar (portkey) haline getirilen şampiyonluk kupasına dokunduğu zaman, kendini Voldemort’un tuzak kurduğu Little Hangleton mezarlığında bulur. Voldemort’la düelloya giren Harry, asaların kardeş olması durumunda ortaya çıkan Priori Incantatem sayesinde hayatta kalmayı başarır ve Cedric Diggory’in cesediyle beraber Hogwarts’a döner.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Dizinin ilk dört kitabında gözlerimizin önünde adeta etten kemikten bir büyülü dünya kuran Rowling, yaratıcılığıyla bu kitapta da başrolde: Satırlara ve satır aralarına serpiştirilmiş zekice ayrıntılar, olay örgüsünü daha da zenginleştiriyor, büyülü dünyaya yeni renkler katıyor. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorundadır. Yaz tatilini yanlarında harcadığı ve sevmediği akrabaları, ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları gibi detaylar ön plana çıkar. Onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler, okulun işleyişine burnunu sokmaya çalışan Sihir Bakanlığı, öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni kahramanımızın kabusu olmuştur. Yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici’ler ve Ölüm Yiyen’ler, varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort, ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar sürekli yaşanmaktadır. Sürekli yinelenen bir kabus ve acıyan yara izi, ona en yakın insanlardan birinin ölümü ve beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek bu bölümde hepimizin soluksuz kalmasına neden olmuştur. Zümrüdüanka Yoldaşlığı, çok satan fantastik serinin en kalın kitabı olmasına rağmen bir solukta okunabilecek kadar heyecanlı bir olay örgüsüne sahip. Bu kitap ile film arasında çoğumuz bağlantı kuramamışızdır. En kalın kitap olmasına rağmen film buna paralel değil, aksine çok kısadır. Ancak bu kitapla birlikte Harry Potter’ın değişimi net bir şekilde ortaya çıkar. Harry artık daha sinirli ve çevresinde yaşananlara tahammül edemeyin birine dönüşmüştür.

Harry Potter ve Melez Prens

Bu kitapta J. K. Rowling okuyucuyu yeni sorularla, Harry Potter’ı da yeni sorunlarla baş başa bırakıyor. Büyücüler dünyasında devam eden kargaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını inanılmaz yorucu olan büyücülük sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir. Harry, Malfoy’un peşine Kreacher ve Dobby isimli iki ev cinini takar. Çok geçmeden Malfoy’un ihtiyaç odasında bir şeyler çevirdiğini öğrenir. Harry, kupa maçından önce koridorda giderken Malfoy’u tuvalette görür ve ikili düelloya tutuşur. Harry daha önce Melez Prens’in kitabında okuduğu ama ne anlama geldiğini bilmediği bir büyüyü Malfoy’a yollar, SECTUMSEMPRA! Malfoy sanki yüzü bir bıçakla kesmiş gibi kanlar içinde yere düşer. Bu olaydan sonra Harry, Quidditch maçının olduğu gün cezaya kalır ve maçta oynayamaz. Takım Harry olmadan maçı kazanıp kupayı alır. Harry salona girdiğinde Ginny ona doğru koşar ve Ginny Weasley ile Harry Potter çıkmaya başlar.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
Harry Potter serisinin yedinci ve son bölümünde, J.K. Rowling, sabırsızlıkla beklenen pek çok soruyu cevaplamak için muhteşem sır perdesini kaldırıyor.
Harry Privet Drive’da bekliyor. Voldemort ve onun meşhur yandaşları olmaksızın güvenli bir şekilde oradan uzaklaşırken ona eşlik etmek için Zümrüdüanka Yoldaşlığı geliyor – tabi eğer yapabilirlerse. Ama ya sonra Harry ne yapacak? Dumbledore’un ona bıraktığı önemli ve imkansız gibi görünen görevi nasıl yerine getirecek?

Harry, karanlık, tehlikeli ve imkansız gibi görünen bir görev üstlendi: Voldemort’un geriye kalan Hortkuluklarını bulmak ve onları yok etmek. Harry hiç bu kadar yalnız hissetmemiş ya da gölgelerle dolu bir gelecekle yüzleşmemişti. Ama Harry görevini tamamlamak için bir şekilde içindeki gücü bulmak zorunda. Kovuk’un sıcaklığını, güvenini ve arkadaşlığını geride bırakıp, korkmadan ya da tereddüt etmeden kendisi için planlanmış olan yolu izlemeli.

Voldemortun Ölümü:

Harry, son hortkuluğun kendisi olduğunu anladığı anda, kendisi yaşadığı sürece Voldemortu öldüremeyeceğini anlar. Ancak Voldemort’un Harry’yi lanetlemesi, Harry’yi değil onun içindeki Hortkuluğu yok eder. Ve ölümcül Kutsallar sayesinde Ölümün Efendisi olan Harry geri döner. Kitabın sonlarında Neville, Voldemort’a arkasından dolanıp saldırır. Voldemort Seçmen Şapkayı alıp onun başına koyar ve başında alev aldırır.

Ancak buna dayanamayan Neville Voldemort a arkasından dolanıp saldırır ve Voldemort onu engeller. Biraz güldükten sonra Nevillein haline, Seçmen Şapkayı alıp Nevillein başına koyar ve bir büyüy yapıp Şapkanın alev almasını sağlar. Neville, daha sonra Şapkadan Godric Gryffindor’un kılıcını çıkarıp, son hortkuluk, yani Nagininin kafasını keser. Son sahnede Voldemort ve Harry Potter son dövüşü yapar. Yüce Asa, son efendisi Harry’ye itaat ederek büyüsünü, kendisini tutan yabancıya teptirir ve Voldemort’un sonu gelmiş olur.

Harry Potter kimdir?
Harry Potter
İyi kalpli büyücü. Ona iyi davranmayan teyzesi ve eniştesi tarafından büyütülen Potter, 11 yaşına geldiğinde Hogwart Büyücülük Okulu’ndan sihirbaz olarak yetiştirilmek üzere bir davet alır. Sonrasında da ana kahraman olarak son seriye kadar süren nefis bir sürüven başlar.
Ginny Weasley
Weasley ailesinin yedinci ve son çocuğudur. 1992-1999 yılları arasında, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunda öğrenim görmüştür. Hogwarts’ta, Gryffindor hanesine mensuptu. İkinci Büyücülük Savaşı bittiğinde, Harry Potter ile Ginny Weasley evlendi ve üç çocuk sahibi oldular.

Ron Weasley
Harry’nin en iyi arkadaşı olarak karşımıza çıkar. İlk yıllarında ikisi de Gryfindor’lara katılınca dostlukları da çok çabuk gelişir. Weasley, çok çalışmasına rağmen ortalamanın üstüne çıkamayan bir öğrencidir.

Hermione Granger
Gryfindor’ların bir üyesi. Harry ve Ron’un en iyi arkadaşı. Yaşadıkları maceralardan arta kalan tüm zamanını ders çalışmaya ayıran başarılı bir öğrenci. Anne ve babası sihirbaz olmayan normal insanlardır.

Rubeus Hagrid
Zamanında bir sihirbazlık öğrencisi olan, fakat sonra okuldan atılan, okulun resmi bekçisi ve Harry Potter’ın bir numaralı yetişkin dostudur. Ejderha beslemek gibi ilginç alışkanlıkları vardır. Anne tarafından yarım kan dev olduğu da bilinir.

Albus Dumbledore
Verdiği öğütler ile çocuklara her zaman için yol göstermeye çalışan, Hogwarts Büyücülük Okulu’nun müdürüdür. 1000 yaşını geçmiştir.

Profesör Severus Snape
İksirler hocası. Karanlık tipler arasında yer alan karakterlerden. Harry Potter’dan fazla hoşlanmıyor. Okulda fazla sevilmeyen Slytherin’lerin başöğretmeni. Tehlikeli, hem de çok.

Profesör Minerva McGonagall
Şekil değiştirme hocası. Gryfindor’ların öğretmenleri arasında yer alıyor. Çok sert ama iyi kalpli birisi.

Profesör Gilderoy Lockhart
Harry’nin Hogwarts’taki ikinci yılında Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası. Çok satan kitapların, medyatik ve meşhur yazarı. Kendini beğenmiş ve yapmacık bir havası var. O da göründüğünden daha fazlasını barındırıyor.
Hedwig
Harry’nin beyaz baykuşu. Muggle olmayan herkes iletişim için baykuşları kullanır. Muggle’lar gibi posta ve e-mail kullanılmaz.

Dobby
Sevimli ve tuhaf bir ev cini olan Dobby, kahramanımız Harry Potter’ın hayranlarından. Kuşkusuz Dobby göründüğünden fazlası olan bir ev cinidir.

Lord Voldemort
Harry Potter’ın ailesini katleden kötü ve zalim büyücü. Hogwarts’da eğitim görmüş olmasına rağmen karanlık yolu seçip, dünyayı ele geçirmeye çalışır. Slytherin’lerin bir üyesi.

Draco Malfoy
Harry ile birlikte eğitim gören çocuklardan biri, fakat Harry’nin başının belaya girmesi için elinden geleni yapıyor. Slytherin’lerin bir üyesi.

Peter Pettigrew
Harry Potter’ın babası James Potter’ın en yakın arkadaşlarından biridir. Aynı zamanda fareye dönüşebilen bir animagustur.

Cornelius Oswald Fudge
Cornelius Fudge, 1988’le 1996 arasında İngiliz Sihir Bakanlığı’nda Sihir Bakanı olarak görev yapmıştır.

Vernon Dursley
Harry’nin eniştesidir.

Petunia Dursley
Harry’nin teyzesidir.

Ruh Emiciler
Ruh Emiciler doğaları gereği kötü ve korku veren yaratıklardır, bunun nedeni ise ruhlarının olmamasıdır. İnsanların mutlulukları ve umutlarıyla beslenirler. Eskiden Azkaban Hapishanesi’nin gardiyanlarıydılar fakat Voldemort’un dönüşünden kısa bir süre sonra ona katılırlar.
Remus Lupin
Harry Potter’ın babasının en iyi arkadaşlarından biridir. Fenrir Greyback tarafından küçükken ısırılıp bir kurtadam olmuştur. Harry üçüncü sınıftayken onun Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocalığını yapmıştır.

Harry Potter kitaplarının konusu

Etiketler: , , , , , ,

İlginizi çekebilir

Önceki yazı Sonraki yazı
0 shares